DEWALT DXAEPI140 Power Inverter 140W Car Converter: 12V DC to 120V AC Power Outlet with 25W USB Type C and 15W USB Type A Ports
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
03
quantity
Product details
Category
The heavy-duty DEWALT 140 Watt Power Inverter converts a vehicle's DC battery power to household AC for power on the go! It powers or charges devices via its AC and USB outlets. Just plug the power cord into a vehicle's 12-volt DC port (cigarette lighter) to enjoy the convenience of a 120-volt AC household outlet and 25W USB Type C and 15W USB Type A ports. An installation kit is included for mounting in your vehicle.
  • 140-Watts of continuous household power on-demand, just plug the 12V DC plug into your vehicle's cigarette lighter
  • 25W USB Type C and 15W USB Type A ports to charge most devices
  • Features a fan free, silent running design
  • Low voltage regulator with automatic shut-off prevents battery drain
  • Installation hardware included
UPC 814632012702 814632014997
Brand DEWALT
Color Black & yellow
Voltage 12 Volts (DC)
Wattage 140 watts
Frequency 60 Hz